• slide
  • SONY DSC

Centrum sklářského umění Huť František v Sázavě na Benešovsku.

Autor: Publikováno: 3. 4. 2017 Štítky: , , ,

Vážení kolegové,

posílám Vám tiskovou zprávu o dvou zajímavých akcích, které pořádá o nadcházejícím víkendu Centrum sklářského umění Huť František v Sázavě na Benešovsku. Uskuteční se zde druhý ročník Sympozia vinutých perel (7. až 9. dubna) a tradiční Velikonoce na Františku (8. a 9. dubna). Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost vidět při práci „vinutkářky“ a pod jejich vedením si zkusit vlastnoručně vyrobit skleněný korálek, budou moci pozorovat um zručných floristů nebo si vyzdobit křehkou kraslici.

Jste srdečně zváni!

Kontakt pro další informace: Martina Kulhavá, ředitelka společnosti CESTY SKLA, o.p.s., tel.: 736 521 859, e-mail: kulhava@cestyskla.cz, www.cestyskla.cz

Přeji příjemné dny, PhDr. Jaroslava Tůmová   PR manažerka

Posázaví o.p.s.

Masarykovo náměstí 1

Piaristická kolej

256 01 Benešov       Tel.: +420 602 216 637      www.posazavi.com

Příloha:

Sympozium vinutých perel a Velikonoce na Františku

 

Křehkou krásu skla ve spojení s oslavou příchodu jara představí dvě zajímavé akce, které na nadcházející víkend připravilo Centrum sklářského umění v huti František v Sázavě na Benešovsku. Uskuteční se zde druhý ročník Sympozia vinutých perel (7. až 9. dubna) a tradiční Velikonoce na Františku (8. a 9. dubna). Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost vidět při práci „vinutkářky“ a pod jejich vedením si zkusit vlastnoručně vyrobit skleněný korálek, budou moci pozorovat um zručných floristů nebo si vyzdobit křehkou kraslici.

„Od pátku 7. dubna uvidí návštěvníci, jak se nad kahanem navíjejí skleněné perly. Po úspěšném loňském prvním ročníku bude opět v huti František nevšední podívaná, která se následně o víkendu prolne s programem Velikonoc na Františku,“ řekla Martina Kulhavá, ředitelka společnosti CESTY SKLA o.p.s., která Centrum sklářského umění v Sázavě provozuje.

Sympozium vinutých perel

Druhého ročníku Sympozia vinutých perel se tentokrát zúčastní až 18 účastníků – Lucie Lukášková, Romana Sadílková, Jana Filípková, Marcela Horáková, Magda Šotolová, Jaroslav Effmert, Hana Junová, Kateřina Linková, Kateřina Kuklová, Jana Pašková, Saša Nejezchlebová, Erika Kočí, Pavla Webrová, Magda Kubiasová, Lída Harantová, Dana Augustová a Lenka Mullerová. Návštěvníkům předvedou, jak z roztavené skleněné tyčinky vzniká jedinečná ozdoba.

Vinutí perel je tradičním řemeslem horských vesniček, které do Čech přinesli němečtí skláři z Itálie. Ve světě existují místa výrobou korálků proslavená a šperky z nich jsou součástí běžného denního nošení i luxusních sbírek. Výroba spočívá v natavení skleněné tyčky nad plamenem hořáku a následném navinutí na kovový drát, takzvaný mandrel. Od tohoto technologického postupu je odvozen název „vinuté perle“. Horké korálky se tvarují pomocí forem, pinzet a dalších sklářských pomůcek a mohou se zdobit například skleněnou drtí, skleněnými „nitěmi“, plátkovým zlatem nebo stříbrem.

Velikonoce na Františku

Víkendové Velikonoce na Františku budou jako vždy oslavou svátků jara. Nabídnou vše, co k nim patří – trhy s rukodělnými dárky, rytí a malování skleněných vajíček, zdobení kraslic nebo pletení pomlázek. V pestrém programu nebude chybět květinová dílna, soutěž skřítka Kerblíka či nedělní představení Loutek bez hranic. Půvab svátků jara připomene také sobotní floristická show mistrů České republiky Kláry Franc Vavříkové a Jarka Kokeše.

„Součástí tvůrčích dílen bude zdobení skleněných vajíček a rytí skleniček s velikonočními motivy. Základní pointou akce pak bude propojení floristiky se sklem. Pro Kláru Franc Vavříkovou a Jarka Kokeše jsme vyrobili speciální skleněné nádoby, kromě nich budou oba floristé využívat ve svých květinových aranžích i další sklářské produkty, a to nejen výrobky, ale i sklářské nástroje určené k výrobě skla,“ popsala Martina Kulhavá.

Osud bývalé sklářské huti František zpečetilo vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal v Sázavě. Její význam klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR. Její záchranu si vzala za své Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František. Rekonstruovala ji nákladem přes 130 milionů korun s pomocí dotace z Integrovaného operačního programu a otevřela v ní Centrum sklářského umění. Nabízí vzdělávací programy pro školy, rezidenční a tvůrčí pobyty pro studenty, začínající umělce, odborníky i širokou veřejnost.

Jaroslava Tůmová, PR Posázaví o.p.s.

 Přiložené fotografie jsou z archivu společnosti CESTY SKLA o.p.s.

 Kontakt pro další informace:
Martina Kulhavá, ředitelka společnosti CESTY SKLA, o.p.s.
tel.: 736 521 859, e-mail: kulhava@cestyskla.cz, www.cestyskla.cz