• slide
  • SONY DSC

SDH Krusičany

Sbor dobrovolných hasičů v Krusičanech byl založen dne 1.května 1924 na podnět obecního starosty Václava Pešaty. Zakládajícími členy byli Josef Hrstka, František Stibůrek, František Kubela, Frant. Voříšek, Josef Řehák, Josef Matoušek, Frant. Dvořák, Jan Vilímek,Alois Orna, Josef Schut, Frant. Zoula, Jan Matoušek, Frant. Štěpán, Jar. Studnička, Antonín Krejčí, Václav Pitelka, Frant. Bažil, Jan Skopec a Josef Kabrna. Do výboru zvoleni starosta Václav Pešata, náměstek Václav Pitelka, velitel Josef Hrstka, jednatel František Stibůrek, pokladník Josef Schut, členové výboru František Zoula, Jan Vilímek, František Štěpán a Josef Matoušek, účetní dozor prováděli Jan Matoušek a František Bažil. Z uvedených zakládajících členů a funkcionářů již nikdo nežije, ve sboru však pokračují v mnoha případech jejich synové a vnuci.

Ještě v roce1924 byla zakoupena nová hasičská stříkačka ruční kombinovaná od firmy Smejkal Praha za 53 000,- a tato stříkačka sloužila, až do roku 1939. 14.září 1924 bylo v Krusičanech uspořádáno okrskové cvičení. Slavnostní projev přednesl župní starosta př. Koukl z Neveklova. Místní hasiči předvedli požární útok a cvičení, kterému přihlížely sbory a občané ze širokého okolí. Na závěr byla uspořádána taneční zábava v obou místních hostincích, a to u Radů a u Hrstků. V tomto roce byla postavena i požární zbrojnice.

V roce 1929 byl z podnětu hasičů postaven a odhalen pomník obětem 1. Světové války. V následujícín roce byla při sboru založena hasičská knihovna.

Hasičský sbor rovněž zajišťoval veškerou kulturu v obci, /plesy, taneční zábavy, maškarní merendy a další, z čehož sbor získával potřebné finanční prostředky pro svou činnost.

Činnost sboru byla přerušena v roce 1940, v období protektorátu, v důsledku vystěhování obce, jako celého Neveklovska, na jehož území bylo zřízeno německé vojenské cvičiště SS.

Původní stříkačka se už sboru nevrátila, a tak bylo na první schůzi po válce 17. února 1946 rozhodnuto o koupi nového stroje od firmy Ebert. Po několika urgencích byla dodána až v lednu 1948. Jednalo se o jeden z posledních strojů vyrobených touto firmou. Jednalo se o dvojkolovou motorovou stříkačku vlastní konstrukce za využití spojení centrifugálního čerpadla  pístové vývěvy. Toto čerpadlo bylo schopné pracovat s jakoukoliv znečištěnou vodou do velikosti zrn 8 mm. Vakuum umožnilo nasávat vodu z hloubky 9,50 m za 15 až 20 vteřin při nízkých obrátkách motoru. Do stříkaček byly osazovány čtyřválcové i šestiválcové motory od českých výrobců Walter, Škoda nebo Aero. Velkou výhodou těchto strojů byla jejich malá hmotnost, usnadňující manipulaci u požáru.

Stříkačka byla zrekonstruována v roce 2004 v rámci oslav 80. výročí založení sboru. V této době již 30 let nefungovala a jenom zázrakem neskončila ve šrotu. Zvuk jejího motoru a klepání vývěvy se znovu ozval jedné květnové noci roku 2004 a od té doby je plně funkční. Hlavně starší členové jsou na náš stroj náležitě pyšní. K výzbroji sboru patří stříkačky PS 12 a PS 16. Ve dnech 27. a 28. června 2014  si dobrovolní hasiči v Krusičanech připomněli 90. výročí založení sboru. Oslava se zároveň stala setkáním rodáků z obce nedaleko Týnce nad Sázavou.

Zhruba sedmdesáti členný sbor hasičů a hasiček se během oslav rozhodně nenudil „Historii sboru připomínaly ukázky hašení i výstavka historické a současné techniky,“ uvedl krátce k průběhu oslav starosta sboru Pavel Franěk. Na louku nedaleko požární zbrojnice vyběhly nejdříve k zapálenému balíku slámy hasičky s šátky, štoudvemi, vědry a kýbly.

Poté návštěvníci viděli v akci ruční stříkačku taženou koňmi, zapůjčenou z blízkých Ouštic a finále patřilo domácím, kteří se pochlubili vyšperkovanou benzínovou motorovou „Ebertkou“ z roku 1948, jež byla podle vzpomínek pamětníků jednou z posledních hasičských stříkaček vyrobených firmou ing. Bohuslav Ebert z Prahy. „Dále byl předveden klasický požární útok s PS 12 i sranda štafeta,“ doplnil starosta SDH Krusičany, který byl rozhodně s průběhem oslav spokojen, stejně jako ostatní členové sboru a návštěvníci.

Členská základna k lednu 2016. Celkový počet členů 55 z toho 9 žen.

Výbor SDH v roce 2016: starosta Pavel Franěk, 1.místostarosta Jaroslav Paleček 2, velitel Martin Chocholoušek, strojník František Junek a Jiří Paleček, hospodář Hana Palečková, jednatel Milan Mašek, prevence Jan Holakovský,kontrolní a revizní komise (KRK) Jana Chocholoušková a Martin Bohuslav, Kronikář Bohuslav Matoušek.

 

Opis z „ Hasičská kronika okresu Benešov „, doplnil Jiří Dvořák

Další články na téma SDH Krusičany

Zdravíme Vás z Týnce,

níže zasíláme akce, které proběhnou do konce měsíce. Za zmínku určitě stojí diskotéka s hostem – HOLKI. Přijedou k nám v rámci svého tour a proběhne i autogramiáda! A sice je to až…

Kam v únoru

Zdravíme z informačního centra!   Rádi bychom Vás pozvali na akce v únoru 2020. Rozhodně máte z čeho vybírat.  Jen upozorňujeme, že divadlo „Jo, není to jednoduché“ je již vyprodané.   ÚNOR 2020 1.2….

Kam v listopadu

Zdravíme z informačního centra!   Rádi bychom Vás pozvali na společenské akce v listopadu 2019. Tento měsíc se můžete těšit na mnoho akcí. J   LISTOPAD 2019 10.11. SNOW FILM FEST 18:00 Festival…

Pozvánka na akci

Zdravíme z informačního centra!   Omlouváme se za překlep v předešlém emailu a ještě jednou bychom Vás rádi pozvali na akci konanou tento pátek, nikoli sobotu.   1.11.2019 ONDŘEJ HAVELKA A JEHO…